Panchakarma – całkowita detoksykacja

Panchakarma w wolnym tłumaczeniu oznacza pięć metod. Tyczą się one ajurwedyjskiego sposobu przeprowadzania detoksykacji organizmu, czyli usuwania wszelkich zanieczyszczeń powodujących zakłócenia w jego poprawnym funkcjonowaniu. Toksyny te zapychają przewody z których nasz organizm się składa, kumulują się w naszym ciele.

Wyobraźmy sobie, że nasze ciało to wielki system składający się z wielu podsystemów- układu nerwowego, krwionośnego, oddechowego,a każdy z nich to sieć tysięcy różnych przewodów. Na cały ten system od wewnątrz i z zewnątrz wpływa masa czynników, jak np. nieprawidłowe odżywianie się, stres, zanieczyszczenia środowiska, brak ruchu. Powodują one odkładanie się w organizmie niesamowitej ilość niepotrzebnych, wręcz szkodliwych substancji. Toksyny te zapychają przewody z których nasz organizm się składa, kumulują się w naszym ciele, powoli zaczynają je osłabiać, stają się doskonałym gruntem pod najróżniejsze choroby i dolegliwości. Aby temu zaradzić, ajurweda proponuje Panchakarmę, czyli oczyszczenie odbywające się pod okiem doświadczonego lekarza ajurwedy.

Purvakarma- Wstęp Do Panchakarmy

Właściwe oczyszczanie, na które składa się pięć metod, poprzedzone jest procesem określanym jako Purvakarma- zmiękczaniem zasiedziałych toksyn i kanałów, w których się one zagnieździły. Dzięki Purvakarma we właściwym procesie oczyszczania będzie łatwiej usunąć zanieczyszczenia z organizmu. Etap ten zajmuje od 3 do 5 dni i dokonuje się poprzez wewnętrzne i zewnętrzne olejowanie ciała, tzw. snehana. To pierwsze polega to na spożywaniu sklarowanego masła, odpowiednich olejków, wodnistych potraw. Natomiast olejowanie zewnętrzne to po prostu nacieranie ciała, bądź jego części, zaleconymi olejkami do masażu. Purvakarma kończy procesem wzmożonego pocenia się. Pomaga to w rozluźnieniu toksyn i struktur kanałów wszystkich układów w organizmie. Wszystkie kroki muszą być przeprowadzane w odpowiedniej kolejności, ponieważ przygotowują odpowiednio pacjenta psychicznie i fizycznie do właściwego etapu oczyszczania.

pancha

Panchakarma – Właściwa Detoksykacja

Nie wszystkie pięć metod Panchakarma muszą być stosowane podczas terapii oczyszczania, dobierane są w zależności od pacjenta, jego typu psychofizycznego, dominującej doszy czy dolegliwości na jakie cierpi. Pierwszą z pięciu metod jest Vamana– czyli wydalanie dosz poprzez jamę ustną. Są to po prostu torsje wywołane zażywaniem specjalnych ziołowych specyfików. To właściwa metoda dla doszy kapha, także dla osób cierpiących na astmę, kaszel, kłopoty z zatokami, zapalenie migdałków, gruźlicę.

Virechana to kolejna metoda, która jest zalecana dla doszy pitta, także przy schorzeniach skórnych, dla osób cierpiących na migreny, anemię, żółtaczkę, hemoroidy. Jest to najprostszy sposób detoksykacji polegający na wywołaniu przeczyszczenia. Zupełnie bezbolesny, przechodzący bez komplikacji, oczyszcza jelita, wątrobę i krew.

Trzecia i czwarta metoda to Anuvasana Basthi i Niruha Basthi, głownie stosowane w wypadku dominacji doszy vata. Polegają na przeprowadzaniu lewatywy specjalnymi olejkami. Odbywa się to poprzez odbyt, cewkę moczową lub waginę bądź na pusty żołądek( niruha). Basthi jest zalecane przy chorobach stawów, artretyzmie, osteoporozie, paraliżach, niedowładach, bólach dolnej części kręgosłupa, otyłości, problemach miesiączkowych.

Piąty sposób to Nasaya karma– usuwanie toksyn z partii nosowych, z głowy i karku wraz z wydzieliną wydostającą się z nosa i jamy ustnej. Rozpoczyna się to masażem głowy i twarzy, następnie pacjent bierze gorącą kąpiel i przyjmuje krople specjalnego olejku. Możliwe jest także zażycie wyciśniętego soku z ziół, ziołowego pudru bądź inhalacja oparami ziół.

W trakcie Panchakarmy należy stosować się do wielu surowych zasad m.in. bezwzględnie unikać stresu, nie poddawać się emocjom, zachować wstrzemięźliwość seksualną, pić tylko wodę, stosować się do ścisłej diety, zażywać właściwe zioła itd.

Paschat Karma- Powrót Do Normalności

Po przejściu przez etapy Panchakarmy następuje czas Paschat Karma. Jest to coś w rodzaju  rekonwalescencji po Panchakarmie, to stopniowy powrót do codzienności, dokonujący się poprzez spożywanie odpowiednich posiłków i ziół.

Panchakarma to wyższa szkoła jazdy ajurwedy. Nie można samemu przeprowadzać procesu detoksykacji bez kontroli i zaleceń lekarza. W niektórych przypadkach Panchakarma jest wręcz niewskazana- np. dla kobiet w ciąży czy wyczerpanych chorobą, dla niektórych osób starszych, także dla bardzo otyłych itp. Jeśli znajdujemy się w grupie bez przeciwwskazań i poddamy się temu procesowi, możemy być pewni, że wszelkie toksyny zostaną wyeliminowane z naszego ciała, dosze zrównoważą się, organizm się zrelaksuje, zwolnimy proces starzenia, zredukujemy poziom stresu oraz poprawimy kondycję swojego systemu odpornościowego.

karma

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *