Tłuszcz, który odchudza

Do czego może nas doprowadzić spożywanie dużych ilości tłuszczów? Większość z nas po takiej diecie spodziewałaby się znacznego przybrania na wadze i rozlicznych chorób, między innymi układu krążenia. Tymczasem istnieje tłuszcz, który, choć to brzmi niezwykle, powoduje chudnięcie – to olej kokosowy.

O efektach jego działania, które wydają się paradoksalne, przekonali się kilkadziesiąt lat temu farmerzy w Stanach Zjednoczonych. Chcąc aby ich trzoda chlewna przybrała na wadze, zaczęli dodawać w dużych ilościach olej kokosowy do jej karmy. Ku ich zaskoczeniu, świnie nie tylko nie utyły, ale nawet pozbyły się zgromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej.

kokosTo nietypowe zjawisko wynika ze specyficznej, różniącej się od zawartych w pozostałych tłuszczach spożywczych budowy kwasów wchodzących w skład oleju kokosowego. 98% tłuszczów, które spożywamy, zbudowanych jest z bardzo dużych cząsteczek, zawierających 18 i więcej atomów węgla. Aby mogły one zostać  przyswojone przez organizm, muszą zostać rozbite na mniejsze części, które są transportowane wraz z krwią do tkanek, w których się odkładają, przyczyniając się do wzrostu poziomu cholesterolu i otyłości. Tymczasem kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju kokosowym mają łańcuchy średniej długości, składających się z 8, 10 lub 12 atomów węgla. Cząsteczki tej wielkości nie muszą być dzielone na mniejsze fragmenty – trafiają one bezpośrednio do komórek, gdzie zostają spalane, zamieniając się na czystą energię. Dzięki temu spożywając olej kokosowy, nie tylko nie stajemy się bardziej otyli, ale wręcz chudniemy. Do tego dzięki specyficznemu metabolizmowi jego kwasów tłuszczowych mamy mnóstwo dodatkowej energii.

Amerykańscy naukowcy w celu potwierdzenia energetycznych właściwości kwasu tłuszczowego przeprowadzili doświadczenie na myszach. Zwierzęta biorące udział w teście dostawały dwa rodzaje karmy: normalną i wzbogaconą o olej kokosowy. Codziennie umieszczano zwierzęta w basenie z silnym prądem wodnym i mierzono czas, po którym myszy będą na tyle wyczerpane, że walka z nurtem przekroczy ich siły. Na początku trwającego 6 tygodni testu różnice były nieznaczne, lecz pod koniec eksperymentu przekonano się, że gryzonie karmione olejem kokosowym podejmowały próby ratunku na długo po tym, jak ich towarzysze stracili siły. Tłuszcz z orzechów kokosowych działa więc jako swego rodzaju naturalny środek energetyzujący, którym można z powodzeniem zastąpić różnego rodzaju sztuczne suplementy. Dodatkową korzyścią z wprowadzenia tego produktu do diety jest fakt, że organizm, któremu dostarcza się tak efektowny środek, nie będzie odczuwał zapotrzebowania na słodkie przekąski.

kokosowyOlej kokosowy ma właściwości przywracające prawidłowy metabolizm – co przyczynia się do redukcji nadwagi spowodowanej złą przemianą materii. Z eksperymentu badającego tempo przemiany materii wynika, że spożycie produktów zawierających średnie łańcuchy kwasów tłuszczowych powoduje co najmniej sześciokrotne przyspieszenie metabolizmu w stosunku do produktów w skład których wchodziły długie łańcuchy.
Olej kokosowy jest do tego stopnia skuteczny w przyspieszaniu metabolizmu, że nie tylko pomoże zachować smukłą sylwetkę, lecz także przyspieszy usuwanie tłuszczów już zmagazynowanych w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Poprawa przemiany materii będzie skutkować nie tylko wzrostem energii, lecz także dodatkowo zwiększeniem poziomu odporności.

Cechą, która przesądza o dobroczynnym wpływie oleju kokosowego na sylwetkę, jest jego niska, w porównaniu do innych olejów, kaloryczność. 100 g tego produktu dostarcza 680 kcal, podczas gdy w 100 g pozostałych olejów znajdziemy aż 900 kcal.

Zastąpienie używanych dotychczas tłuszczów olejem kokosowym to zatem pierwszy krok w kierunku szczupłej sylwetki. Przykładem dla wszystkich chcących pozbyć się zbędnych kilogramów może być jeden z autorów książek o dobroczynnych właściwościach kokosa. Nie chcąc bazować na czystej teorii, postanowił on przekonać się na własnej skórze, jakie efekty będzie miało zastąpienie olejem kokosowym wszystkich spożywanych tłuszczów. Wyeliminował z diety oleje roślinne, masło, margarynę… Poza tym nie dokonywał żadnych innych zmian w diecie, nie zaczął też prowadzić aktywniejszego trybu życia. Spadek wagi nie nastąpił wprawdzie szybko, ale był nieustanny – po 6 miesiącach „eksperymentator” był chudszy o prawie 10 kg.

Olej kokosowy jest o tyle uniwersalny, że można nim zastąpić nie tylko tłuszcze do smażenia, ale także masło czy margarynę. Dzięki temu dokonanie zmian w codziennej diecie nie będzie trudne. Wiele osób cierpiących na nadwagę marzy o cudownej pigułce która uczyni ich szczuplejszymi i wydają ogromne pieniądze na suplementy, które nie skutkują – tymczasem taka pigułka istnieje w naturze. Rośnie po prostu na palmie kokosowej.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *