Jagody goji – bogactwo naturalnych składników
Owoce tej rośliny mają szeroki wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Skład jagód kolcowoju wskazuje na ich lecznicze i odmładzające właściwości.
Pochodzenie owoców
Kolcowój pochodzi z Himalajów, stamtąd nasiona przeniosły się do Ameryki Północnej i dalej do Europy. Krzew kolcowoju pospolitego osiąga wielkość do 3metrów. Kwiaty tej rośliny przybierają kolor fioletowo-purpurowy. Najcenniejsze owoce wzrastają w północno-centralnej części Chin oraz na zalewowych terenach Żółtej Rzeki .
Legenda o jagodach goji
Legenda , która powstała za panowania dynastii Tang głosi, że do wybudowanej studni przy buddyjskiej świątyni, przez wiele lat wpadały owoce goji z drzew rosnących nieopodal. Dzięki temu woda nabrała niezwykłych właściwości, a pielgrzymi gaszący nią swoje pragnienie, cieszyli się dobrym zdrowiem i dożywali późnych lat bez oznak starości – wypadania włosów, siwizny, pogorszonego wzroku, tracenia zębów. Oczywiście tę legendę jak każdą należy traktować z przymrużeniem oka, ale faktem jest, że cenny skład jagód kolcowoju wskazuje na ich lecznicze i odmładzające właściwości.
Skład jagód goji
Owoce goji są trzecim na świecie naturalnym źródłem witaminy C, pod względem jej zawartości. W 100 gramach goji znajduje się aż 2500 mg tej witaminy. Suszone jagody goji zawierają również dużą ilość innych składników odżywczych, potrzebnych do poprawnego funkcjonowania: białka 12%, węglowodany 68%, błonnik 10% , tłuszcze 10%. Owoce goji to bogactwo minerałów. Spożywanie jagód kolcowoju zapewnia w 10% dzienne zapotrzebowanie na wapń, 24% na potas, 100% na żelazo, 18% na cynk, 91% na selen, 100%, także na tryptofan, miedź, german i fosfor.
Właściwości lecznicze
Owoce goji są stosowane w medycynie chińskiej od dawna. Spora ilość wartości odżywczych powoduje, że owoce goji mają szeroki wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jagody kolcowoju są uznawane za jedno z najbardziej wartościowych, naturalnych pożywień na świecie. Owoce goji wspomaga budowę i regenerację komórek, działają wzmacniająco na stawy i kości oraz opóźniają proces starzenia się. Dzięki zawartości zeaksantyny mają też leczniczy wpływ na wzrok. Stosuje się je również przy chorobach serca, nerek, płuc oraz przy dolegliwościach reumatycznych. Badania przeprowadzone wschodzie wykazały, że owoce kolcowoju są skuteczne w procesach odtruwania ( przy ciężkich zatruciach substancjami chemicznymi).
Postaci goji
Jagody goji mają kształt podłużny o rozmiarze 2cm. Ich czerwony kolor podczas dojrzewania staje się coraz bardziej jaskrawy. Owoce krzewu są bardzo delikatne, dlatego zrywa się je ręcznie. Można je jeść prosto po zerwaniu lub suszone. Prosto z drzewa – słodki smak owoców pozwala na spożywanie ich zaraz po zerwaniu lub delikatnym strąceniu z krzewu. Należy spożywać je, gdy są dojrzałe. Wtedy mają najsłodszy smak. Można je podawać jako suchą przekąskę lub dodatek do potraw i napojów. Owoce kolcowoju to także to także składnik zdrowych herbat i soków owocowych a nawet win. W sprzedaży znajdziemy mydło z dodatkiem goji , które przywraca skórze miękkość, chroni ją przed starzeniem się.
Kto powinien unikać jagód goji?
Po owoce kolcowoju nie powinny sięgać osoby przyjmujące warfarynę stosowaną m.in. do leczenia zakrzepicy żył głębokich oraz narażone na wtórny zawał serca. Osoby stosujące leki w cukrzycy i nadciśnieniu krwi powinny skonsultować jedzenie tych owoców z lekarzem, ponieważ substancje w nich zawarte mogą wpływać na działanie niektórych leków. Spożycie owoców kolcowoju może też powodować rozluźnienie jelit. W jedzeniu owoców goji, jak we wszystkim należy zachować umiar.